Su Sızıntısı nasıl tespit edilir?

Su Sızıntısı nasıl tespit edilir?;Evlerimizde veya iş yerlerimizde su tesisatlarında yaşanan sızıntılar her durumlarda fark edilemeyebilir.
Çoğu zaman su sızdığı yerden yüzeye çıkmadan kendi yolunu bulur, akıp ve gider. Bu durumun ileri sürecinde betonarme yapıların deforme olma ve çürümesine de sebep olabilir.
Farkına varmadığımız bir su kaçağı için en önemli tedbir su sayaçlarımızı ve su faturalarımızı düzenli olarak takip etmektir.
Sayaçların, herhangi bir musluk açık değilken saat yönünde dönüyor olması ve su faturalarınızın normalden fazla gelmesi bir yerlerde bir su kaçağının olduğunu tespit etmemizi sağlar .
Hali hazır da zaten su kaçağı bir yerlerden kendini belli edecektir.
Burada asıl amaç olan doğru teşhis ve doğru tamirattır ki şuan doğru adrestesiniz.
Problemin en kısa ve en kolay çözümü istisna olmaksızın Tesisat Tadilat olarak sunduğumuzu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Her Su Kaçağının sebebi aynı mıdır?

Su tesisatları genel itibariyle üç esas başlıkta değerlendirilmektedir.
Farklı tesisatlar da farklı sorunlar ve bu sorunların çözümleri bulunmaktadır.
Çözüme ulaşmak için ilk olarak su kaçağını bulup sızıntının aranacağı 3 temel tesisatı kontrol edilmelidir.
Bunlar;

-Temiz su tesisatı
-Atık su tesisatı
-Kalorifer tesisatı

Bu kısım genelde kolaydır ve bazı ipuçları size yardımcı olacaktır.

Eğer gözle görülecek kadar veya sadece kabarma şeklinde bir nemlilik var ise ve bu nemli alan renksiz bir kabarcık şeklinde ise kaçak temiz su borularından kaynaklanmaktadır diyebiliriz.
Tavana veya duvara baktığınızda sarı veya kahverengi tonlarda kabarmalar görüyorsanız bu atık su borularında bir kaçak olduğu anlamına gelir.
Bir an evvel çözüm ortağınız Tesisat Tadilat ile irtibat kurmalısınız demektir.
Tuvalet, banyo veya mutfaktan mesafe olarak tamamen uzakta yer alan bir noktada kabarma veya sızıntı var ise kalorifer tesisatı kaynaklı bir problemle karşı karşıyasınız demektir.

Eğer eviniz müstakil tarzında değil ise bilindiği üzere su tesisatlarında yaşanan kaçaklar alt veya üst dairelere yansır ve bu olay komşularla olan ilişkileri doğrudan etkiler.
Öyle ki, alanında tecrübesizve yetersiz bir usta veya çalıştığınız ekip ile sorunun çözümü gecikir ise ve komşular birbirleriyle tartışma durumuna bile geçebilir.
Su kaçaklarının çözümü en hızlı ve titiz bir şekilde yapılmasıdır.
Önce ki dönemlerde tesisat tamirleri işi yapan ustaların su kaçağı tespiti kısmı korkulu rüyasıydı.
Sızıntı noktasal tespit olmadığı için evin birçok bölgesi kırıp dökülmek zorunda kalır ve bu fazladan maliyet, zaman kaybı ve müsteriler için de zahmet olarak yansırdı.

Şimdi ki dönemde ise artık su kaçaklarını noktasal olarak tespit eden kameralı sistemler, akıllı robotlar ve sesi akustik dinleme cihazları bulunuyor.
Bu sayede su sızıntısı tam olarak tespit edilip, bazı durumlarda hiçbir bölge kırılmadan bile boru içerisinden müdahale edilebiliyor.
Boru içerisinden müdahale mümkün değilse bile sadece sızıntı tespiti yapılan yerde kırılma işlemi yapılarak büyük zahmetlerden kaçış sağlanıyor.
Su sızıntılarında hassas akustik dinleme cihazları bir kulaklık yardımıyla kolayca fark ediliyor ve zaman kaybı yaşanmadan çözüm elde ediliyor.